Na Slovensku sa v minulom roku stalo vyše 13 tisíc dopravných nehôd. Smrteľné následky malo 242 kolízií. Na európskych cestách zomrelo minulý rok asi 26 tisíc účastníkov cestnej premávky. „Na cestách je stále viac áut a preto by mali byť životné hodnoty, ako sú zodpovednosť, slušnosť a ohľaduplnosť stále dôležité. Tohto roku finalisti lepšie odpovedali na súťažné otázky ako minulý rok. Zdá sa, že sa viac pripravovali a aj celkovo bolo viac účastníkov. Ukázalo sa, že súťaž Vodič roka 2017 má zmyslel", hovorí Ivan Mičko, autor myšlienky a šéfredaktor časopisu Auto magazín.

Súťaž Vodič roka 2017 mala základné kolá, v ktorých súťažiaci, najmä vodiči amatéri, odpovedali na rôzne otázky z oblasti pravidiel cestnej premávky, bezpečnosti, a automobilizmu. Do finále, ktoré bolo v sobotu 16. septembra 2017 v Centre bezpečnej jazdy na SLOVAKIA RINGU v Orechovej Potôni, postúpilo 30 súťažiacich z celého Slovenska. Kto sa chcel hrdiť titulom Vodič roka 2017, musel vo finále zvládnuť súťažné disciplíny, ktoré preverili rôzne schopnosti: jazda zručnosti, parkovanie, zvládnutie pretáčavého šmyku, vedomostný test z pravidiel cestnej premávky a základy prvej pomoci. Účastníci si svoje vodičské umenie skúšali na vozidlách značky OPEL.

Peter Pecze z Centra bezpečnej jazdy je so záujmom spokojný: „Za dôležité považujem, že prišli ľudia, ktorí si chceli otestovať svoje teoretické vedomosti i praktické schopnosti. Účastníci sa sami mohli presvedčiť, že rozdiel je auto šoférovať a auto ovládať, napríklad v kritických situáciách. My sme takéto situácie nasimulovali, napríklad jazda cez odtrhovú plošinu. Verím, že aj po tejto skúsenosti budú účastníci lepšími vodičmi". Plukovníka Jána Ignatáka, riaditeľa odboru dopravnej polície Prezídia PZ SR teší, že na súťaž sa prihlásili najmä mladí vodiči: „Práve veková skupina okolo 25 rokov sa považuje za najkritickejšiu časť vodičov. Aj touto súťažou mnohí prichádzajú na to, že na ceste treba byť pozorný, disciplinovaný a treba mať rozum na mieste a tak ich skúsenosti stúpajú."

Najúspešnejším súťažiacim v druhom ročníku Vodiča roka sa stal Štefan Porubčan z Trnavy: „Bola to príležitosť porovnať si schopnosti s inými vodičmi, ktorí majú záujem sa zlepšovať, zmerať si svoje limity, vylepšiť si techniku ovládania auta v krízových situáciách. Veľmi som sa snažil, no aj tak sa vyskytli drobné zaváhania. Najnáročnejšia bola jazda na tzv. odtrhovej plošine, zvládnutie pretáčavého šmyku. Považujem sa za šikovného šoféra a hoci titul Vodič roka 2017 bol pre mňa prekvapením v konkurencii, ktorá prišla, je to dôkazom, že nejde o samoľúbosť. Školu šmyku odporúčam každému, aby si v bezpečnom prostredí mohol skúsiť ovládanie automobilu v krízových situáciách."

Vodič roka 2017 - výsledky:

  1. miesto: Štefan Porubčan, Trnava (foto - uprostred)
  2. miesto: Martin Krebs, Vinosady (foto - vľavo)
  3. miesto: Stanislav Muller, Bratislava (foto - vpravo)

Výherca získal osobné auto OPEL INSIGNIA na dva týždne s plnou nádržou, víkendový pobyt v štvorhviezdičkovom hoteli pre dve osoby a poukaz na celodenný kurz školy šmyku v Centre bezpečnej jazdy na SLOVAKIA RINGU v Orechovej Potôni. Ocenení boli aj ďalší úspešní účastníci. Vyhlasovateľom súťaže je redakcia AUTO MAGAZÍN. Generálnym partnerom podujatia je automobilová značka OPEL. Hlavnými partnermi boli Policajný zbor SR, BECEP, SLOVAKIA RING, Falck Záchranná a. s. a mediálnym partnerom je dopravné spravodajstvo Zelená vlna RTVS.

Vodic-roka-2017.jpg